wtorek, 12 czerwca 2018

Dlaczego warto skorzystać z brokera, aby złożyć wniosek o pożyczkę?

Pożyczki pozwalają nam na pozyskanie dodatkowych pieniędzy na różne cele – jak jednak znaleźć optymalną ofertę spośród tak wielu dostępnych na rynku? W tym przypadku nie musimy samodzielnie analizować dostępnych propozycji banków i firm pożyczkowych, ponieważ możemy skorzystać z pomocy brokera – pośrednika finansowego specjalizującego się w kredytach i pożyczkach.

Znalezienie odpowiedniej oferty kredytowej albo pożyczkowej może być nie lada wyzwaniem dla osoby bez żadnego doświadczenia w tej właśnie dziedzinie. Gąszcz stale zmieniających się ofert przeszkadza w dopasowaniu tej, która będzie najkorzystniejsza – najszybsza, najtańsza, dostępna na najlepszych warunkach.

W internecie możemy znaleźć wprawdzie szereg różnych serwisów pomagających w znalezieniu najlepszych pożyczek i kredytów, ale należy pamiętać o tym, że prezentowane przez nich informacje są tylko orientacyjne i nie zawsze są aktualne. Osoba zainteresowana pożyczeniem pieniędzy na dowolny cel nie musi jednak samodzielnie zajmować się poszukiwaniami korzystnej dla siebie oferty – teraz można skorzystać także z pomocy ekspertów, a mianowicie brokerów finansowych, który specjalizują się w tematyce pożyczek i kredytów. Na jakie wsparcie można wtedy liczyć i jakie są korzyści wynikające ze spotkań z brokerem?

Kim jest broker?

Zacznijmy od tego, kim dokładnie jest broker, ponieważ jest to dość wieloznaczne pojęcie używane na rynku finansowym w różnych kontekstach.

W generalnym ujęciu brokerem określa się podmiot (osobę fizyczną, prawną, jednostkę organizacyjną bez osobowości prawnej), która oferuje określone usługi, najczęściej pośrednictwa w dziedzinie finansów w imieniu swoich klientów.

Brokerzy działają między innymi na giełdzie, gdzie nabywają i zbywają papiery wartościowe na rachunek swoich klientów. Możemy także spotkać się z brokerami ubezpieczeniowymi, którzy reprezentują interesy ubezpieczeniowe klientów.

Innym typem brokera jest broker kredytowy, który określany jest również jako doradca finansowy czy pośrednik finansowy specjalizujący się w dziedzinie kredytów i pożyczek. Jeśli nie wiemy, jak pozyskać najlepsze dla nas finansowanie, warto udać się właśnie do tego eksperta.

Jakie usługi oferują brokerzy kredytowi?

W ramach swojej obsługi broker kredytowy jest w stanie zapewnić klientowi kompleksową i fachową obsługę w całym procesie związanym z pozyskaniem finansowania.

Co ważne, jego pomoc najczęściej jest bezpłatna, dlatego dla klienta nie oznacza żadnych dodatkowych kosztów. Wynika to z faktu, że wynagrodzenie pośrednika finansowego jest opłacane przez banki i inne instytucje, które wybierane są przez klientów. Warto jednak zaznaczyć, że wcale nie przekłada się to na wyższe koszty dla klienta – wprost przeciwnie, ponieważ dzięki pomocy brokera może on oszczędzić więcej niż przy samodzielnym zawieraniu umowy.

Najczęściej brokerzy kredytowi pomagają swoim klientom w znalezieniu korzystnych ofert kredytów hipotecznych, czyli zaciąganych na wysokie sumy rzędu kilkuset tysięcy złotych, a nawet milionów złotych. Zaliczają się do nich zarówno kredyty dla klientów indywidualnych, na przykład kredyty mieszkaniowe, na budowę domu jednorodzinnego, ale również kredyty firmowe, na przykład na budowę magazynu, hali produkcyjnej, kredyty inwestycyjne na zakup wyposażenia.

Oprócz kredytów hipotecznych broker kredytowy może pomóc nam również w wyszukaniu innych ofert, na przykład kredytu samochodowego, pożyczki gotówkowej na dowolny cel, a nawet karty kredytowej.

Zasadniczo, broker kredytowy towarzyszy klientowi od momentu analizy jego zdolności kredytowej aż do sygnowania umowy, dlatego może przez cały czas asystować mu w znalezieniu korzystnej dla niego oferty. Naturalnie, pomoc brokera może ograniczać się również do innych, określonych typów usług.

Dlaczego dokładnie warto skorzystać z usług brokera wtedy, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę albo kredyt? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi zaletami tego rodzaju usług.

  1. Gwarancja najlepszej oferty

Brokerzy kredytowi współpracują najczęściej z większością banków na rynku, a także niekiedy z pozabankowymi instytucjami finansowymi oferującymi różne metody finansowania. Dzięki temu mogą pomóc swoim klientom w znalezieniu najlepszych kredytów i pożyczek na różne cele.

Bez pomocy brokera kredytowego klient musiałby poświęcić dużo czasu na przeanalizowanie wszystkich ofert. Oznaczałoby to przeglądanie stron internetowych, umawianie się na spotkania z pracownikami placówek, dokładne analizowanie umów. To wszystko może zająć naprawdę bardzo dużo czasu, a nie każdy z nas go posiada.

Broker w takim przypadku wyręcza klienta i pozwala mu na oszczędzenie nie tylko czasu, ale również pieniędzy. Na podstawie analizy ofert może zaprezentować klientowi te najbardziej atrakcyjne – dające najniższą ratę oraz dostępne na najbardziej korzystnych warunkach, na przykład z możliwością spłaty przed terminem bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Profesjonalny pośrednik zawsze jednak pozostawia decyzję klientowi, dlatego też to on decyduje o tym, jaka oferta będzie dla niego najlepsza. Dzięki temu cały proces pozyskania finansowania jest przejrzysty.

  1. Ocena możliwości klienta

Dzięki pomocy brokera klient może dowiedzieć się również, jakie są jego możliwości finansowe. To szczególnie ważne wtedy, gdy wnioskuje się o kredyty na wyższe sumy, na przykład kredyty mieszkaniowe.

Zdolność kredytowa na odpowiednim poziomie jest dla banków i innych instytucji pożyczkowych kluczowym czynnikiem – to ona określa, czy klient będzie w stanie poradzić sobie ze spłatą zobowiązania. Na zdolność kredytową wpływa szereg czynników, w tym między innymi zarobki klienta, źródła zarobków, ponoszone przez niego wydatki, wiarygodność kredytowa.

Broker kredytowy może obliczyć dla klienta jego zdolność kredytową, a jeśli nie będzie ona wystarczająca do pozyskania finansowania, może także doradzić, jak ją zwiększyć. Dzięki temu klient będzie mógł uzyskać taki kredyt czy pożyczkę, które będą dla niego satysfakcjonujące.

  1. Większe bezpieczeństwo transakcji

Kolejną zaletą korzystania z pomocy brokera kredytowego jest zwiększenie bezpieczeństwa całej transakcji. Broker jako osoba z doświadczeniem i rozeznaniem na rynku finansowym może klientowi doradzić, które oferty będą najlepsze, ale również może przeanalizować ich umowy pod kątem bezpieczeństwa.

W umowach kredytów i pożyczek czai się wiele zapisów, które nie zawsze są w pełni korzystne dla klienta i mogą oznaczać dla niego dodatkowe koszty. Broker może wówczas zaprezentować klientowi te informacje i na tej podstawie może on zdecydować, czy dana oferta będzie dla niego bezpieczna.

Co więcej, wielu brokerów zapewnia swoim klientom dodatkowe usługi związane z bezpieczeństwem transakcji. W przypadku kredytów hipotecznych broker może przeanalizować dla klienta umowę kupna-sprzedaży czy sprawdzić stan prawny nieruchomości, zmniejszając ryzyko związane z transakcją.

  1. Pomoc od A do Z

Jak wspomnieliśmy wcześniej, broker kredytowy może zapewnić swojemu klientowi pełną obsługę związaną z pozyskaniem finansowania – od momentu analizy zdolności kredytowej aż do sygnowania umowy. Co ważne, nie musimy wtedy w ogóle udawać się do placówki banku czy innej instytucji, aby złożyć wniosek i go podpisać – wszystko możemy zrobić w biurze brokera.

Dzięki takiej kompleksowej pomocy od A do Z klient korzystający z pomocy brokera kredytowego może pozyskać finansowanie znacznie wygodniej oraz szybciej. Broker wskaże wtedy, jakie dokumenty należy zgromadzić, aby złożyć wniosek, następnie wypełni go za klienta i przekaże do banku lub też do kilku różnych instytucji. Dzięki temu klient nie musi już zajmować się tym we własnym zakresie, co oszczędza czas i przyspiesza również termin rozpatrzenia wniosku.

Broker kredytowy może zatem zapewnić klientowi fachowe wsparcie na każdym etapie pozyskiwania finansowania – to znacząco przyspiesza uzyskanie decyzji oraz pozyskanie finansowania na dowolny cel.

  1. Długoterminowa pomoc

Warto wskazać także, że broker kredytowy może pomóc swojemu klientowi nie tylko wtedy, gdy ten jest na etapie pozyskiwania odpowiedniego finansowania, ale również potem.

Dobry doradca będzie mógł zaoferować wsparcie wtedy, gdy klient chciałby zmienić warunki związane z kredytem czy pożyczką, gdy chciałby skonsolidować swoje zadłużenie, gdy ma jakieś problemy związane z odczytaniem zapisów umowy.

Podsumowanie

Zatem pomoc brokera sprawia, że klient może o wiele łatwiej wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę kredytową albo pożyczkową i może dodatkowo zmniejszyć ryzyko związane z pozyskaniem finansowania oraz przyspieszyć czas uzyskania środków.

Doświadczony broker, który współpracuje z wieloma różnymi bankami i innymi instytucjami może wówczas towarzyszyć klientowi na każdym etapie związanym z pozyskaniem środków na dowolny cel, na przykład w ramach kredytu mieszkaniowego, na budowę domu, pożyczki gotówkowej.

Jego asysta nie jest najczęściej związana z dodatkowymi opłatami, co powoduje, że skorzystanie z jego wsparcia jest najkorzystniejszym wyborem dla każdego pożyczkobiorcy czy kredytobiorcy.