wtorek, 12 czerwca 2018

Która pożyczka jest najlepiej dopasowana do moich potrzeb?

Dobra pożyczka to taka, która odpowiada indywidualnym potrzebom pożyczkobiorcy. Jak jednak wybrać najlepszą ofertę spośród tak wielu dostępnych na rynku?

Bankowa, a może pozabankowa? Przez internet czy w placówce? Na maksymalną dostępną sumę czy tylko na tą niewielką, która jest potrzebna teraz? To tylko kilka z wielu pytań, które warto zadać sobie przy poszukiwaniu odpowiedniej pożyczki.

Ta najlepsza powinna być przede wszystkim dopasowana do potrzeb pożyczkobiorcy, aby nie tylko zapewniła mu dostęp do odpowiedniej sumy, ale również była łatwa w pozyskaniu i spłacie, a także bezpieczna i wygodna. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu pożyczki idealnej.

Pożyczka – można zaciągnąć ją na dowolny cel

Pożyczki i kredyty to dwa różne produkty finansowe, których nazwy są jednak stosowane zamiennie. Warto jednak pamiętać o tym, że pożyczka jest terminem znacznie szerszym niż kredyt. Kredyty są regulowane przepisami Prawa bankowego i tylko banki mają prawo ich udzielania. Kredyt powinien być także celowy, czyli przeznaczony na określony cel, na przykład zakup mieszkania, samochodu, inwestycje. Obowiązkowo musi być też sygnowany na piśmie.

Z kolei pożyczka może być udzielana przez różne podmioty, na przykład przez bank, pozabankową firmę pożyczkową, znajomego, rodzinę, a nawet przez osobę, której nie znamy. Pożyczki regulowane są przez Prawo cywilne i ich warunki są już mniej sprecyzowane niż w przypadku kredytów. Zasadniczo, warunki pożyczki mogą być uzgodnione między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą, dlatego pożyczka może być udzielona nawet za darmo, ale również może być droższa od kredytu – oczywiście, także w granicach przepisów, ponieważ w tym przypadku ma zastosowanie tak zwana Ustawa antylichwiarska.

Zaletą pożyczki w porównaniu do kredytu jest to, że może być ona zaciągnięta na dowolny cel – nie musimy wtedy wskazywać, na co chcemy przeznaczyć pieniądze, czyli mogą być one wydane na zakupy, podróż dookoła świata, na remont, otwarcie firmy, spłatę zadłużenia oraz wiele innych zadań.

Jak jednak znaleźć idealną pożyczkę, która będzie mogła zapewnić pożyczkobiorcy wymaganą sumę na dogodnych dla niego warunkach?

Pożyczki – w banku czy pozabankowo?

Jednym z pierwszych pytań, które będziemy musieli zadać sobie przy poszukiwaniu odpowiedniej pożyczki, jest to, czy chcemy, aby udzielił nam ją bank czy pozabankowa firma pożyczkowa. Aktualnie pożyczki pozabankowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ są one dostępne na bardzo atrakcyjnych warunkach i można mieć je nawet w ciągu kwadransa. Z drugiej strony banki także podążają za oczekiwaniami klientów i wiele z nich ma już teraz w ofercie pożyczki internetowe czy dostępne tylko na dowód w placówce.

Zarówno pożyczki bankowe, jak i pozabankowe mają swoje zalety i wady. Warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej, aby znaleźć perfekcyjną ofertę.

Pożyczki bankowe:

  • na niskie i wysokie kwoty
  • z okresem kredytowania nawet do 10 lat
  • uważane za bezpieczniejsze od pozabankowych
  • możliwe do uzyskania w placówce i przez internet
  • konieczne spełnienie określonych wymogów, w tym nienaganna historia kredytowa

Pożyczki w bankach możemy zaciągnąć generalnie od ręki, jeśli chodzi o niższe sumy. Gdy jednak będziemy poszukiwali czegoś na wyższą kwotę, w takim przypadku musimy przygotować się na spełnienie dodatkowych wymogów – bank będzie chciał sprawdzić, czy posiadamy wystarczającą zdolność kredytową do spłaty zadłużenia. W tym celu możemy być poproszeni o przekazanie zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy albo innego dokumentu potwierdzającego dochody.

W zależności od zdolności kredytowej pożyczka gotówkowa w banku wynosi od 500 złotych do nawet ponad 50 000 złotych z okresem spłaty do około 10 lat. Maksymalna wysokość pożyczki i okres kredytowania są jednak zależne od zdolności kredytowej.

Mamy także możliwość uzyskania pożyczki bankowej przez internet – to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ klient nie musi wtedy udawać się do placówki banku, ale wszystko załatwia on-line. Warto jednak pamiętać o tym, że taka możliwość dotyczy głównie stałych klientów banku – wówczas bank przeprowadza analizę zdolności kredytowej klienta na podstawie jego wpływów i wydatków z konta, więc nie ma potrzeby dostarczania dodatkowej dokumentacji.

Pożyczki pozabankowe:

  • najczęściej na niskie kwoty
  • z okresem kredytowania do 2-5 lat
  • uważane za mniej bezpieczne od bankowych
  • można otrzymać je w placówkach, z obsługą domową i przez internet
  • dostępne na dość łagodnych warunkach, także jako pożyczki bez BIK

Z kolei w przypadku pożyczek pozabankowych mamy głównie do czynienia z mniejszymi sumami do pożyczenia – jeśli jednak będziemy w stanie zabezpieczyć pożyczkę, na przykład hipoteką, możemy otrzymać większe sumy. Czas spłaty pożyczek pozabankowych wynosi od miesiąca w przypadku chwilówek aż do około 5 lat dla pożyczek ratalnych.

Pożyczki pozabankowe są obecnie najczęściej zaciągane przez internet, ale możemy także skorzystać z ofert stacjonarnych, a nawet z tak zwaną obsługą domową. W przypadku pożyczek z obsługą domową do klienta przyjeżdża przedstawiciel firmy i pożyczkę można wtedy dostać bez wychodzenia z domu. W zależności od oferty mamy do czynienia z różnymi wysokościami pożyczek oraz okresami spłaty, a także wymogami, które będziemy musieli spełnić.

Najczęściej pożyczki pozabankowe to pożyczki na dowód, czyli nie musimy dostarczać wtedy żadnych dodatkowych dokumentów, aby otrzymać pieniądze. Nie oznacza to jednak, że firmy pożyczkowe przekazują pieniądze każdemu klientowi. Także sprawdzają jego zdolność kredytową, ale robią to głównie na podstawie informacji zawartych w bazach BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej, a także BIG, czyli w Biurach Informacji Gospodarczej, na przykład KRD – Krajowym Rejestrze Długów.

Warto także wskazać, że istnieją pożyczki bez BIK – są one przeznaczone dla osób zadłużonych, które nie otrzymałyby pożyczki w banku. Musimy jednak pamiętać o tym, że pożyczki tego rodzaju najczęściej są dość drogie, ponieważ w ten sposób firma pożyczkowa zabezpiecza się przed ryzykiem braku spłaty zobowiązania.

Na co patrzeć przy zaciąganiu pożyczki?

Zatem zarówno pożyczki bankowe, jak i te pozabankowe mają swoje zalety i wady. Jeśli chcemy znaleźć odpowiednią ofertę dla siebie, powinniśmy pamiętać jednak o kilku kluczowych kwestiach, które będą decydowały o naszym zadowoleniu z podjętej decyzji.

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na koszty pożyczkowe – niestety, jeśli nie sprawdzimy ich precyzyjnie, możemy wziąć pożyczkę, która będzie bardzo droga i tym samym będzie także poważnym obciążeniem dla domowego budżetu.

Zatem powinniśmy dokładnie porównać koszty pożyczek, aby wybrać taką, która będzie najlepsza. W tym celu możemy wykorzystywać dostępne on-line porównywarki i rankingi, a także kalkulatory zamieszczane na stronach banków i firm pożyczkowych. Pamiętajmy jednak o tym, że niektóre porównywarki i rankingi nie są aktualne i mogą zawierać nieprawdziwe informacje.

Także powinniśmy zwrócić uwagę na warunki, które musimy spełnić, aby otrzymać pożyczkę. Tutaj dużo zależy od naszej zdolności kredytowej, ale nawet jeśli nie jest ona wysoka, na przykład zarabiamy pensję minimalną na umowie o pracę, będziemy mogli otrzymać pożyczkę nawet na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak wskazać, że każdy bank i pozabankowa firma pożyczkowa mają nieco inne wymogi w stosunku do pożyczkobiorców, dlatego jeśli nie uda nam się otrzymać pożyczki w jednym miejscu, możemy udać się do drugiego.

Aby mieć pewność, że oferta będzie bezpieczna, warto też zwrócić uwagę na opinie – te możemy znaleźć dzisiaj bez problemu on-line. Warto sprawdzić je przede wszystkim wtedy, gdy chcemy wziąć pożyczkę pozabankową. W tym przypadku lepiej postawić na znane i popularne firmy pożyczkowe, które działają na rynku od dawna niż na te, które dopiero zaczynają działalność. Istnieje niebezpieczeństwo, że możemy być oszukani.

Skorzystaj z pomocy pośrednika kredytowego

Jeśli nie wiesz, jaką pożyczkę wybrać dla siebie, nie musisz jednak poświęcać na jej wybranie długich godzin – możesz także skorzystać z pomocy ekspertów w tej właśnie dziedzinie. Warto pomyśleć o udaniu się do pośrednika kredytowego, który będzie mógł doradzić, jak pożyczka będzie najlepsza.

Pośrednicy kredytowi współpracują z wieloma bankami, często także z firmami pożyczkowymi, dzięki czemu mogą przeanalizować dla klienta różne oferty na podstawie jego zdolności kredytowej. Z pomocy pośredników można skorzystać przy zaciąganiu różnych pożyczek i kredytów, w tym pożyczek gotówkowych, kredytów samochodowych, kredytów mieszkaniowych, firmowych i innych.

Wsparcie udzielane przez pośrednika kredytowego jest też najczęściej darmowe, dlatego nie trzeba przeznaczać na nie dodatkowych sum. Wynika to z faktu, że wynagrodzenie pośrednika opłacane jest bezpośrednio przez pożyczkodawców i kredytodawców wybieranych przez klientów.

Zatem jeśli szukasz idealnej pożyczki, warto pomyśleć o skonsultowaniu się z pośrednikiem finansowym – dzięki jego poradom można znaleźć najlepsze oferty!