wtorek, 12 czerwca 2018

Porady, o których warto pamiętać przy zaciąganiu pożyczki

Znalezienie odpowiedniej pożyczki nie musi być trudne – wystarczy tylko pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które pomogą nam uniknąć wysokich kosztów i późniejszych problemów. Na co warto zwrócić uwagę przy zaciąganiu pożyczek? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Na polskim rynku pożyczkowym działa wiele banków oraz firm pozabankowych, które oferują swoim klientom szybkie, wygodne i tanie pożyczki – także przez internet. Możemy zaciągać je na dowolny cel, bez potrzeby informowania pożyczkodawcy o tym, na co zamierzamy wydać pieniądze. Ich kwoty rozpoczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilkudziesięciu tysiącach złotych – okres spłaty z kolei może wynieść nawet powyżej 10 lat.

Zanim jednak zdecydujemy się na złożenie wniosku pożyczkowego, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Oczywiście, najlepiej nie zaciągać pożyczek, jeśli nie mamy takiej potrzeby, ale czasami pieniądze potrzebne są od zaraz. Podpowiadamy, na co warto patrzeć przy wzięciu pożyczki bankowej czy pozabankowej!

  1. Wysokość pożyczki i czas spłaty

Pierwszym krokiem, o którym warto pamiętać przy zaciąganiu pożyczki, jest ustalenie jej wysokości oraz czasu spłaty. Pod uwagę powinniśmy wziąć wtedy również nasz budżet domowy – zaciąganie pożyczki na znacznie wyższą sumę niż jest nam potrzebna może być powodem poważnych problemów w razie braku spłaty zobowiązania, a w konsekwencji może prowadzić nawet do powstania spirali zadłużenia.

Wysokość pożyczki określamy na podstawie wydatku, jaki zamierzamy ponieść. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka będzie jego dokładna wysokość, możemy podwyższyć wysokość pożyczki o około 10%, na przykład w przypadku remontów, gdy nie wiemy, ile materiałów będzie nam potrzebne.

Czas spłaty pożyczki jest z kolei powiązany z wysokością raty w przypadku pożyczek ratalnych. Gdy chcemy wziąć chwilówkę, musimy pamiętać o tym, że spłata następuje wtedy po miesiącu! Generalnie, im krótszy okres spłaty, tym wyższa rata, ale również niższe koszty pożyczki. Jeśli chcemy uzyskać jak najniższą ratę, w takim przypadku możemy rozciągnąć pożyczkę w czasie, ale po zsumowaniu zapłacimy więcej odsetek niż przy krótkim terminie spłaty.

  1. Bankowo czy pozabankowo?

Aktualnie pożyczkę możemy zaciągnąć zarówno w banku, jak również możemy skorzystać z ofert pozabankowych. Na co lepiej się zdecydować? Pożyczki oferowane przez banki uznawane są za bezpieczniejsze oraz pewniejsze niż te pozabankowe, niemniej jednak na polskim rynku działa też wiele uznanych firm pożyczkowych o międzynarodowej renomie, które zapewniają swoim klientom profesjonalne wsparcie bez ryzyka.

Pod kątem kosztów to pożyczki bankowe najczęściej są tańsze, ale warto wskazać, że jako nowi klienci firm pożyczkowych pozabankowych możemy liczyć na dodatkowe bonusy, na przykład na pierwszą pożyczkę za darmo albo w symbolicznej cenie. Jednak koszty zwykłych pożyczek pozabankowych są już wyższe niż tych bankowych.

Z drugiej strony pożyczki pozabankowe możemy zaciągnąć łatwiej niż te w bankach – często wystarczy tylko sam dowód osobisty. Nie oznacza to jednak wcale, że pozabankowo każdy może otrzymać finansowanie – firmy pożyczkowe także sprawdzają swoich klientów przed przekazaniem im pieniędzy, na przykład wykorzystują do tego informacje zawarte w bazie BIK – Biurze Informacji Kredytowej, czy też w BIG, czyli w Biurach Informacji Gospodarczej jak KRD – Krajowy Rejestr Długów.

Warto zatem porównać oferty bankowe i pozabankowe, aby znaleźć dla siebie taką, która będzie dostępna na dogodnych warunkach i bez konieczności ponoszenia bardzo wysokich wydatków.

  1. Pożyczka także przez internet

Aktualnie, aby uzyskać pożyczkę, nie musimy nawet wychodzić z domu – możemy otrzymać ją całkowicie przez internet, czyli bez potrzeby udawania się do placówki bankowej czy pozabankowej.

Pożyczkę on-line możemy zaciągnąć zarówno w bankach, jak i w pozabankowych firmach pożyczkowych. W ten sposób zyskamy najczęściej pożyczki na dość niskie sumy, dlatego też możemy bardzo łatwo załatwić wtedy formalności on-line – bez potrzeby dostarczania szeregu dokumentów. Wypisujemy tylko odpowiedni wniosek, który najczęściej jest rozpatrywany od razu, dlatego pieniądze możemy mieć na swoim koncie już w ciągu jednego dnia.

Pożyczki internetowe w bankach dostępne są głównie dla stałych klientów – aby wnioskować o pożyczkę, logujemy się wtedy na swoim koncie on-line, a potem wybieramy odpowiednią ofertę. Po wypełnieniu wniosku pożyczka niedługo jest na koncie. Gdy nie jesteśmy stałym klientem banku oferującego pożyczki on-line, możemy także złożyć wniosek przez internet, ale najczęściej i tak musimy udać się do placówki, aby potwierdzić tożsamość.

Łatwiej będzie nam z kolei o pożyczkę on-line w pozabankowej firmie pożyczkowej. W tym przypadku tożsamość potwierdza się najczęściej przez przelew weryfikacyjny on-line na niewielką sumę, na przykład 1 grosza czy 1 złotego. Warto jednak wskazać, że czas uzyskania pożyczki w dużej mierze zależny jest od czasu księgowania, dlatego jeśli mamy konto bankowe w innym banku niż firma pożyczkowa, czas ten wydłuży się nawet do paru dni.

  1. Dowiedz się, czy pożyczkodawca jest godny zaufania

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybierzemy dobrą pożyczkę i pożyczkodawcę, powinniśmy również sprawdzić, czy możemy mu zaufać. Tutaj należy zachować szczególną ostrożność w przypadku firm pożyczkowych działających pozabankowo, ale również nie każdy bank cieszy się dobrymi opiniami klientów pożyczających pieniądze.

W jaki sposób możemy dowiedzieć się, czy pożyczkodawca jest osobą godną zaufania? Przede wszystkim mogą pomóc nam w tym informacje dostępne on-line. Wystarczy skorzystanie z wyszukiwarki internetowej, aby sprawdzić opinie o pożyczkodawcy oraz oferowanych przez niego pożyczkach. Znajdziemy je głównie na forach internetowych oraz w mediach społecznościowych, a także w wybranych serwisach finansowych.

W przypadku firm pożyczkowych działających pozabankowo powinniśmy pamiętać o tym, żeby decydować się zasadniczo tylko na te, które są znane i mają zadowolonych klientów. Unikajmy z kolei firm, które dopiero niedawno rozpoczęły działalność, o których nie możemy dowiedzieć się więcej przy przeszukaniu sieci. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić również dodatkowe opłaty, które mogą być od nas pobrane, na przykład pożyczkodawca żąda od nas opłaty za rozpatrzenie wniosku czy wysłania SMS-a na wysokopłatny numer.

  1. Dokładnie sprawdź koszty pożyczki

Jeśli chcemy wziąć korzystną pożyczkę, powinniśmy pamiętać o tym, aby dokładnie zapoznać się z jej kosztami. W tym celu warto dokładnie przeanalizować oferty różnych banków i pozabankowych firm pożyczkowych, aby mieć pewność, że udało nam się znaleźć najlepszą pożyczkę.

Możemy sprawdzać oferty przez internet, przeglądając je strona po stronie, ale możemy również skorzystać ze wsparcia. Tutaj z pomocą przychodzą nam przede wszystkim internetowe porównywarki, rankingi i kalkulatory pożyczkowe, a także doradcy kredytowi, którzy określani są też mianem pośredników kredytowych czy brokerów.

Jeśli chcemy skorzystać z porównywarek i rankingów pożyczek, musimy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie z nich zawierają aktualne, godne zaufania informacje. Zdarza się, że są one po prostu mało precyzyjne i mogą wprowadzać w błąd. Dokładniejsze dane zdobędziemy przez kalkulatory pożyczkowe dostępne bezpośrednio na stronach pożyczkodawców – wystarczy wpisać do nich kwotę pożyczki, a także okres spłaty, aby zobaczyć koszty pożyczki i wysokość raty.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie jednak skorzystanie z pomocy pośrednika kredytowego, który na podstawie naszych wymagań będzie mógł dobrać za nas taką ofertę, która będzie najlepsza – najtańsza, najszybsza, będzie miała atrakcyjne warunki. Pośrednik może towarzyszyć klientowi na każdym etapie związanym z pozyskaniem finansowania – od momentu analizy jego zdolności kredytowej aż do podpisania umowy. Warto również zaznaczyć, że korzystanie z pomocy pośredników najczęściej nie jest związane z żadnymi dodatkowymi kosztami – wynagrodzenie pośrednika opłaca pożyczkodawca.

  1. Przeczytaj umowę pożyczkową

Wiele osób popełnia błąd i nie czyta umów pożyczkowych przed ich sygnowaniem – możemy jednak narazić się wtedy na poważny problem, ponieważ pożyczka może okazać się dla nas wtedy mało korzystna.

W umowie pożyczkowej znajdziemy wszystkie kluczowe informacje dotyczące oferty. Powinna ona zawierać dane o stronach umowy, wysokości pożyczki, jej okresie spłaty, także z podziałem na terminy spłaty poszczególnych rat. Również z umowy dowiemy się, jak spłacać raty, a także co grozi nam wtedy, gdy nie będziemy regulowali zobowiązań terminowo.

Gdy nie będziemy spłacali rat w terminie, wówczas najczęściej grozi nam naliczenie odsetek oraz dodatkowych kar, w tym za monity. Takie kary mogą być naprawdę wysokie, dlatego najlepiej nie przekraczać wskazanych w umowie terminów.

Jeśli mamy problemy z odczytaniem umowy, nie wiemy, co oznaczają poszczególne jej zapisy, możemy zwrócić się również o pomoc do innych osób. Zapytania możemy zadawać również on-line lub możemy udać się do prawnika.